Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/betart/domains/betart.pl/public_html/wp-content/plugins/essential-grid/includes/item-skin.class.php on line 1145
Pytania i odpowiedzi (FAQ) – Betart – beton artystyczny

Dlaczego beton stemplowany a nie inna nawierzchnia?

Beton stemplowany jest atrakcyjny z wielu względów. Przede wszystkim stanowi ekonomiczną alternatywę dla bruku oraz naturalnego kamienia. Doskonale sprawdza się w zastosowaniach takich jak posadzki do patio, podjazdy, ciągi komunikacyjne. Jego przewagą w stosunku do innych typów nawierzchni jest to że nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych, ze względu na brak szczelin i połączeń gdzie mogą pojawić się przerosty roślin. Właściwie wykonana i utrzymywana posadzka pozwala na długotrwały użytek.

 

Czy beton stemplowany wygląda sztucznie

Właściwie wykonany beton stemplowany wygląda bardzo realistycznie, ze względu na użycie form ściągniętych z naturalnych kamieni, nadając powierzchni zamierzoną fakturę. Aby odwzorować realistyczną kolorystkę, taką jaką można spotkać w naturalnym kamieniu, wykonawcy używają specjalnie barwionych utwardzaczy nawierzchni oraz barwionych proszkowych rozdzielaczy do form.

 

Jakie kolory i wzory są najczęściej spotykane

Wzory imitujące naturalny kamień oraz kostkę brukową stanowią najczęstszy wybór. Ze względu na monolityczny charakter posadzek z betonu stemplowanego dużą popularnością cieszą się wzory imitujące duże bloki kamienne bez połączeń czy fug. Kolorystyka utrzymuje się w okuł odcieni szarości i brązów.

 

Czy posadzki z betonu stemplowanego są wytrzymałe

Beton stemplowany stanowi jedną z najbardziej wytrzymałych materiałów posadzkowych. Jeżeli posadzka została wykonana poprawnie nie ma możliwości, żeby pojawiły się na niej spękania. Jednak nawet jeżeli pojawią się spękania na posadzce, wtapiają się one wizualnie we wzór lub w linie łączeń imitujących kostki brukowych czy kamiene.

 

Czy kolor posadzki blaknie

Ze względu na zastosowanie mineralnych barwników dodawanych do utwardzacza oraz rozdzielacza, kolory nie ulegają blednięciu ze względu na ekspozycje UV. Jednak sam proces użytkowania, wpływ pogody oraz natężenie ruchu może wpłynąć na intensywność barw. Najprostszą metodą przywrócenia pierwotnego wyglądu posadzki jest jej dokładne wyczyszczenie oraz ponowne pokrycie żywicą.

 

Czy posadzka jest śliska

Fakt nadawania nieregularnej faktury posadzce, wpływa na jej właściwości antypoślizgowe. Jednak jeżeli powierzchnia będzie mokra, tak jak przy naturalnym kamieniu może miejscami stać się śliska.

 

Czy posadzka z betonu stemplowanego jest droga

Ten typ posadzki może okazać się drogim rozwiązaniem, uzależnionym od cen materiałów dostępnych na miejscu czy ilości pracowników koniecznych do wykonania zadania. Sam koszt posadzki jest również uzależniony od złożoności samego projektu. W przypadku betonu stemplowanego działa tutaj zasada „dostajesz to za co płacisz”. Mimo to korzyści wynikające z zastosowania takich posadzek, jak niższy koszt utrzymania mogą okazać się przeważające w podjęciu decyzji.

 

Czy mogę wykonać posadzkę z betonu stemplowanego samodzielnie

Nie polecamy wykonywania tego typu posadzek w ramach zadania „zrób to sam”, przynajmniej póki nie dysponujesz odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem. Wykonanie posadzki z betonu stemplowanego znacznie się różni od zwykłych posadzek betonowych. Podczas planowania należy brać pod uwagę możliwości przerobowe ekipy budowlanej, czas wykonania w którym możliwe jest prawidłowe odciśnięcie wzoru –należy być dobrze przygotowanym i zorganizowanym aby prawidłowo wykonać taką pracę. Każdy popełniony błąd może okazać się bardzo kosztowny w naprawie. Co więcej, niezbędne są odpowiednie narzędzia jak formy czy ubijaki, których komplet kosztuje kilka tysięcy złotych. Jeżeli nie planujesz w przyszłości prowadzenia tego typu prac taka inwestycja może okazać się nieopłacalna.