Wykonanie posadzki z betonu stemplowanego jest złożonym procesem,
w skład którego wchodzi wiele czynników. Pominięcie któregoś kroku lub nienależyte wykonanie może skutkować trwałym uszkodzeniem posadzki oraz nieodwracalnymi wadami wpływającymi na finalny efekt.
Najważniejszym czynnikiem jest szybkość wiązania betonu, która bezpośrednio wpływa na ilość czasu dostępnego do odciśnięcia wzoru. Bardzo często to okno czasowe jest bardzo krótkie i zależne od rodzaju użytego betonu. Ekipa wykonująca tego typu prace powinna mieć odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, aby uniknąć problemów z którymi może się spotkać w trakcie prac. Wszystkie kroki podejmowane podczas wykonywania posadzki muszą być tak zaplanowane, aby można było je wykonać w czasie pomiędzy wylaniem posadzki a momentem utwardzania.
Każdy nowy projekt musi zostać odpowiednio zaplanowany na etapie projektu, szczególnie tam gdzie ma się do czynienia z dużymi powierzchniami. Istotne jest tutaj rozplanowanie prac etapami, oraz odpowiednie rozmieszczenie materiałów, narzędzi i form jeszcze przed przystąpieniem do wylewania samej posadzki. Należy być pewnym, że ma się wystarczającą ilość pracowników do wykonania zadania.
1. Poziomowanie i wygładzanie
Pierwszym krokiem jest wyłożenie, wypoziomowanie i wygładzenie świeżego betonu w sposób taki jak wykonuje się typowe posadzki betonowe. Do wygładzania powierzchni najlepiej użyć magnezowych łat z ruchomą głowicą, unikając nadmiernego przepracowania betonu które objawia się wyciągnięciem na powierzchnię dużej ilości mleczka cementowego.
2. Zasyp utwardzaczem z pigmentem
Należy rozpoznać właściwy moment, w którym powierzchnię świeżego betonu posypuje się utwardzaczem z dodatkiem pigmentu. Właściwy moment to ten, w którym mleczko cementowe nie jest już widoczne na powierzchni lub jest go niewiele. Utwardzacz należy rozkładać ręcznie rzutami przypominającymi wysiewanie zboża z poziomu talii w taki sposób, aby uniknąć nadmiernej ilości utwardzacza w powietrzu. Rozsypywanie należy zacząć od środka wylewki w kierunku jej brzegów, unikając wysypywania górek z utwardzacza. Po zakończeniu nanoszenia utwardzacza, należy odczekać kilka minut, pozwalając na wiązanie wody z betonu z utwardzaczem. Po tym czasie należy użyć lekkich łat do wtarcia utwardzacza w beton. Zalecamy ponowne pokrycie betonu utwardzaczem i wtarcie go w celu dokładnego pokrycia posadzki.
3. Nakładanie rozdzielacza
Zastosowanie rozdzielacza jest konieczne, aby móc prawidłowo odciskać wzór z form. Krok ten wykonujemy zaraz po nałożeniu i zatarciu utwardzacza. Rozdzielacz proszkowy jest w formie bardzo drobnego pyłu, najłatwiej aplikuje się go przy pomocy dużego pędzla „ławkowca” nakładając na pędzel rozdzielacz i rozrzucając go na beton pokryty utwardzaczem. Posadzę należy pokryć dokładnie rozdzielaczem, tak aby nie było spod niego widać kolorowego utwardzacza.
4. Ustalenie czy beton jest gotowy
Przed rozpoczęciem fakturowania posadzki, należy upewnić się, że nadszedł właściwy czas i czy beton jest już gotowy. Zbyt wczesne rozpoczęcie odciskania form, będzie skutkowało zapadaniem się formy w betonie, natomiast zbyt późne rozpoczęcie utrudni odciskanie we wiążącym betonie a wzór będzie zbyt słabo odciśnięty, lub wcale się nie odciśnie. Aby upewnić się kiedy jest właściwy moment rozpoczęcia odciskania wzoru, należy przycisnąć beton palcem w kilku oddalonych od siebie miejscach. Jeżeli pozostawiamy czysty nie klejący się otwór od 0,4 do 0,8cm to jest to znak, że można przystąpić do prac z formami.
5. Przygotowanie do odciskania wzoru
Przed rozpoczęciem odciskania wzoru warto odcisnąć matą z teksturą lub matą elastyczną wszystkie brzegi posadzki (wystarczy 15-30cm). Jest to o tyle istotne, że przy pracy ze sztywnymi formami na brzegach jest wyciskany nadmiar betonu, który w późniejszym czasie jest niezwykle trudno oteksturować.
6. Rozpoczęcie odciskania wzoru
Teksturowanie należy rozpocząć w miejscu w którym rozpoczęliśmy rozkładanie betonu i zgodnie i teksturować zgodnie z kierunkiem rozkładania. Dla przykładu, jeżeli beton był rozkładany na planie prostokąta od lewego brzegu do prawego. Teksturowanie betonu powinno odbywać się również od strony lewej do prawej. Pierwszą linię form należy ustawić w idealnie prostej linii zgodnie z kolejnością przewidzianą przez producenta form. Aby ustalić dokładną prostą linię najlepiej posłużyć się rozciągniętym sznurkiem jako wskaźnikiem. Jest to o tyle ważne, że każdy kolejny krok będzie powielał ewentualny błąd w ułożeniu form.
7. Korekty szczegółów
Odciskanie form może zostawiać nadmiar betonu, szczególnie w miejscach łączeń dwóch form. W tym celu należy użyć odpowiednich narzędzi do przeprowadzenia korekty. Miejsca, które zostały zbyt słabo odciśnięte można skorygować również narzędziami zaprojektowanymi do tego celu.
8. Impregnacja betonu
Przed rozpoczęciem impregnacji posadzki należy ją oczyścić z rozdzielacza do form za pomocą myjki ciśnieniowej. Najwcześniej kiedy można oczyścić posadzkę to minimum dzień po zakończeniu prac, niekiedy ten okres może wynieść nawet do trzech dni w zależności od warunków pogodowych i temperatury. Po dokładnym oczyszczeniu posadzki i przeschnięciu można nakładać impregnat. Należy uważać żeby nie nałożyć go zbyt wiele, tak żeby nie uwięzić wilgoci wewnątrz posadzki.